Solárne svetlá predstavujú veľkú budúcnosť pri šetrení elektrickej energie. Dnes existujú LED solárne svetlá, ktoré všetku energiu potrebnú pre svoju prevádzku využívajú zo slnka. Slnečná energia je pre nás, ľudí, zatiaľ neobmedzeným zdrojom energie. Môže ju využívať ktokoľvek. Slnečný zdroj energie sa používa hlavne na solárne svietidlá do záhrady. Túto vymoženosť si v dnešnej dobe všimnete už skoro v každom okolí rodinného domu. Či už ide o led žiarovky, led svetlá alebo bodové svetlá. Solárne svetlá celý deň prijímajú energiu, ktorú následne využívajú po zotmení. Uvažujete o kúpe solárneho osvetlenia? Ako ich správne nainštalovať do Vašej záhrady? Čo treba so záhradnými svietidlami pred ich umiestnením do záhrady urobiť, aby Vám vydržali čo najdlhšie?
Sú exteriérové svietidlá čisté a nepoškodené?
Prvá vec, ktorú treba skontrolovať pred tým, ako záhradné svietidlá nainštalujete je to, či sú vo vnútri čisté. Minimálne raz za sezónu treba vonkajšie svietidlá vyčistiť od nečistôt. Možno budete prekvapení koľko kamienkov, hliny a hmyzu sa dovnútra môže dostať. Vždy preto očistite exteriérové svietidlá handričkou. Ak máte solárne záhradné svietidlá, ochrana pred špinou platí dvojnásobne. Mali by ste dbať o to, aby solárne panely nemali na sebe nečistoty – predĺžite tým ich životnosť, a LED diódy budú večer lepšie svietiť. Panely však nečistite chemickými prostriedkami - mohli by ste ich tak zničiť. Tiež svietidlá neponárajte pri čistení do vedra s vodou, sú síce odolné voči vode, ale určite nie sú vodotesné. Ponorenie do vody môže spôsobiť, že voda presiakne dovnútra svietidla a dôjde k poškodeniu solárneho panelu a batérie.
Pred inštaláciou vždy skontrolujte či lampa nemá akékoľvek mechanické poškodenia. Výrobca síce garantuje, že osvetlenie je stavané aj do náročnejších podmienok, no vždy treba skontrolovať či záhradné svietidlá nemajú viditeľné praskliny a podobne. Klasické vonkajšie svietidlá so závitom pre žiarovku vždy pred použitím vyskúšajte. Tiež sa presvedčte či sklenená výplň dostatočne chráni žiarovku pred priamym dopadom vody a snehu, prípadne či elektroinštalácia nie je po zime poškodená. Pri solárnych lampách platia podobné pravidlá – vždy skontrolujte aj či sú solárne panely funkčné a nepoškodené.
Ako sú na tom baterky, ktoré solárne záhradné svietidlá potrebujú pre svoje fungovanie?
Ak Vaše solárne lampy do záhrady nesvietia, pravdepodobne nastal čas vymeniť baterky. Solárne baterky nájdete takmer u každého predajcu solárnych záhradných svietidiel. Sú cenovo dostupné a porovnateľné s klasickými baterkami. Ak solárne exteriérové svietidlá na zimu schovávate, ubezpečte sa, že sú lampy vypnuté a vyberte baterky.
Tiež nečakajte, že okamžite po vybratí solárnych lámp a umiestnení do záhrady budú plne funkčné. Vždy počkajte aspoň 24 hodín kým sa solárne batérie kompletne nabijú. Príčinou prečo lampy nesvietia alebo svietia slabšie nemusia byť však len slabé solárne baterky. Môže to tiež byť nesprávne rozmiestnenie osvetlenia vo Vaše záhrade!
Tiež nečakajte, že okamžite po vybratí solárnych lámp a umiestnení do záhrady budú plne funkčné. Vždy počkajte aspoň 24 hodín kým sa solárne batérie kompletne nabijú. Príčinou prečo lampy nesvietia alebo svietia slabšie nemusia byť však len slabé solárne baterky. Môže to tiež byť nesprávne rozmiestnenie osvetlenia vo Vaše záhrade!
Rozmiestnili ste solárne lampy do záhrady, tak aby ste získali maximum svetla?
Vedeli ste, že solárne lampy do záhrady absorbujú viac slnečného svetla na západnej a južnej strane ? To spôsobí, že lampy budú žiariť silnejšie aj v noci. Ak ich používate vo svojej záhrade alebo uvažujete o ich kúpe, musíte zobrať do úvahy, že nie sú osvetlením, ktoré budú slúžiť ako hlavné osvetlenie. Nie sú určené pre primárne osvetlenie schodov pred vchodovými dverami, ale majú skôr dekoračný účel.
Najväčším problémom je, že solárne lampy do záhrady niekedy nemusia mať dostatok slnečného svetla na to, aby vydržali svietiť celú noc ( 8 – 10 hodín). Ak počas dňa Vaše solárne záhradné svietidlá nemajú dostatok slnečných lúčov, batérie sa plne nenabijú. To podstatne zníži ich životnosť a je potrebné ich častejšie meniť. Naopak ak solárne lampy umiestnite na miesto kde solárne panely absorbujú priame slnečné svetlo aspoň 8 hodín, solárne baterky by Vám mali vydržať približne 2 roky.
Dekoračné alebo učelové svetlo ?
Rozmyslite si, či chcete, aby svetlo naozaj osvetlovalo Váš dom, záhradu, chodník, jazierko či fontánu. Alebo Vám postačí len dekoračné svetlo v podobe rôznych lampášikov alebo najčastejšie ako hmyz, či drobné svetelné zvieratká. Alebo olemujte svoj dom, balkón či exteriérový vianočný stromček svetelnými reťazami. Opäť, výrobcovia majú niekoľko farebných prevedení a vyberie si snáď každý. Navyše niektoré nájdete s blikajúcim módom alebo funkciou detektoru pohybu.
Schovávať či neschovávať záhradné svietidlá na zimu?Otázka, ktorá je veľmi frekventovaná – schovávať alebo neschovávať záhradné svietidlá na zimu? Týka sa to najmä záhradných solárnych lámp. Závisí však aj od toho z akého materiálu sú záhradné svietidlá vyrobené. Výrobcovia vonkajšieho osvetlenia garantujú, že lampy odolajú aj vonkajším vplyvom ako je dážď či sneh. Ak však máte exteriérové svietidlá, ktoré sú sklenené alebo majú sklenené výplne je určite dobré ich na zimu schovať. Sklo nemusí odolať extrémnym mrazom, prípadne ťažkému snehu. Mokrý sneh rovnako môže poškodiť malé solárne panely, ktoré pod jeho váhou môžu začať praskať. Pamätajte aj na to, že extrémne nízke teploty, môžu znížiť životnosť solárnych batérií v svietidlách.
zdroj: imao.sk
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára