utorok 16. apríla 2013

Prečo používať látkové plienky? ZDRAVIE - ide o naše deti



Látkové plienky nie sú vyrábané z materiálov ako plast, polyetylén, polypropylén ako je tomu pri jednorázovkách. Treba ich síce častejšie meniť, ale o to je menšie riziko infekcie močových ciest, plienkovej dermatitídy, alergie a astmy (v súvislosti s výparmi z jednorázovky).
Existuje mýtus, že používanie látkových plienok môže zvýšiť pravdepodobnosť zapareniny - to naozaj nie je pravda! V skutočnosti, nezávislá štúdia ukázala, že typ plienky nenesie žiadny rozdiel vo výskyte zapareniny. Pomocou látkovej plienkybudete mať oveľa väčšiu kontrolu nad tým, čo sa nachádza hneď pri pokožke svojho dieťaťa.
Najmä ak zvážite fakt, že väčšina rodičov ponecháva dieťa v jednorázovkách tak dlho, pokiaľ nie je naplnená kapacita plienky, čo nie je zdravé. Látkové plienky sú priedušné a pre detskú pokožku vhodnejšie oproti jednorázovkám, v ktorých je vyššia teplota, čo spôsobuje prehrievanie (negatívny dopad najmä u chlapcov).

ZHRNUTIE RIZÍK:
*Jednorázová plienka je igelitové vrecko (PE, PP) vyrobené z ropy a celulózy z bližšie neurčeného dreva napustené chemikáliami taktiež vyrobenými z ropy.
* Jednorázová plienka obsahuje stopy dioxínu, extrémne toxického vedľajšieho produktu bielenia papiera chlórom. Dioxín je najtoxickejší zo všetkých karciogénnych chemikálií. Jeho výroba je zakázaná takmer vo všetkých krajinách sveta (avšak naďalej sa vytvára ako vedľajší produkt bielenia chlórom a výroby PVC).
* Jednorazová plienka obsahuje Tributyl-cín (TBT) – toxickú znečisťujúcu látku spôsobujúcu hormonálne problémy u ľudí i zvierat.
* Jednorázová plienka obsahuje polyakrylát sodný, typ suber absorpčného polyméru (SAP), ktorý sa kryštalizuje, keď zvlhne. Podobná látka bola používaná v superabsorbčných tampónoch pre ženy až do začiatkov 80tych rokov 20.storočia, než sa zistilo, že materiál zvyšuje riziko smrteľného syndrómu toxického šoku zvýšením absorpcie a zlepšením prostredia pre rast baktérie produkujúcej toxín.
* V máji 2000 Archív detských chorôb (Archives of Disease in Childhood) publikoval výskum, ktorý dokazuje, že je zvýšená teplota v miešku u chlapcov používajúcich jednorázové plienky a ich dlhodobé používanie môže otupiť alebo celkom zrušiť testikulárny chladiaci mechanizmus dôležitý pre normálnu tvorbu spermií.
* O zapareninách takmer nikto nepočul až do začiatkov používania gumových a plastových nohavičiek v 40tych rokoch 20.storočia.

Otázky na zamyslenie:
Sú tu jednorázové plienky pre pohodlie detí alebo ich rodičov?
Naozaj jedným z prvých materiálov, čo dieťatko po príchode na svet musí poznať je ropa?
Naozaj by akýkoľvek živý tvor chcel byť naložený niekoľko hodín vo svojich výkaloch a chemikáliách?
Chcete si vyskúšať ako sa cíti dieťatko v plastovej plienke? Natiahnite si na noc igelitové vrecko namiesto pyžamových nohavíc, domyslite si moč a trošku chémie a skúste sa dobre vyspať.

ponuka látkových plienok

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára