nedeľa 24. mája 2020

Myslite a skladujte dopredu!

Začne jar a všetko sa zelenie, začína kvitnúť... zrazu sa naše hypermarkety, ale najmä domáce trhy, začínajú s približujúcim sa letom napĺňať roznymi druhmi ovocia, či zeleniny. Zrazu je všetkého dostatok.
Veľa vitamínov, pestrosť druhov, lacné ovocie a zelenina - to všetko prinieslo leto. Ale čo potom? Na jeseň a v zime?
Ak máme malé deti je obzvlášť potrebné myslieť na zimné mesiace už teraz. Aby ste aj potom, neskôr mohli mať to, čo už v obchodoch nekúpite! niekto by mohol namiestať, že dnes sa dá kúpiť všetko a v každom ročnom období... Ale nei je tomu tak: veci sú častokrát predražené(oproti sezónnym), ovocie a zelenina memá ani farbu, ani chuť a už určite nie vôňu :( Takéto produkty sú teda, podľa mňa, nejedlé!
Aj keď nie ste žiadna kuchárka, mám pre Vás niekoľko tipov ako si uskladniť potraviny a od jesene do jari ich môžete konzumovať :)

TIP 1 - MRAZENIE
Najjednoduchší spôsob uchovávania potravín. Zozbierané čisté ovocie (jahody, maliny, ribezle a pod.) neumývajte, pouhladajte ich do krabičky a dajte do mrazničky. Prípadne aj máte ovocia veľa a chcete ho spracovať aj v letných mesiacoch nie je nič jednoduchšie ako pridať trochu smotany / vody a cukru a urobiť dreň, ktorá vydrží v mrazničke až do budúceho leta - ak ju nezjete medzičasom :)

TIP 2 - DETSKÁ VÝŽIVA
Akékoľvek dobre umyté a uzreté ovocie / zelenina (predovšetkým jablká, hrušky, mrkva, cuketa, marhule) hodíte (očistené aj od šupiek) do hrnca a rozvaríte. Rozmixujete na jemno. Naplníte do pohárov a zavriete. Sterilizujete 10-20minút. Bez cukru a konzervantov vydrží určite pol roka - osobná skúsenosť.

TIP 3 - DOMÁCI SIRUP
Dať prednosť domácemu bylinkovému sirupu (baza, žihľava, púpava, rozmarín a pod.)pred umelým z obchodu je učte vždy veľké plus :) Osviežujúci nápoj nielen pre deti v letných mesiacoch, ale pre dospelých do miešaných drinkov.

TIP 4 - ZAVÁRANIE
Kto si trúfa a má veľa času, tej vrelo odporúčam. Avšak podľa osobných zistení sa oplatí zaváranie len tomu, kto si vie zohnať zadarmo poháre a ovocie, či zeleninu. Pokiaľ by ste to chceli kupovať, zaváranie sa Vám po finančnej stránke určite neoplatí!

TIP 5 - DŽEMY, LEKVÁRE A MARMELÁDY
Najjednoduchším a cenovo najdostupnejším je marhuľový a hneď po ňom jahodový. Odporúčam vyskúšať, aj keď budete musieť ovocie kúpiť - oplatí sa! Priemyselne vyrábané džemy sú mnohonásobne drahšie, ako si spravíte doma.

TIP 6 - SUŠENIE
Či už sušené ovocie alebo sušené bylinky nesmú chýbať počas celého roka. Zo záhrady alebo pokojne aj z koflíka si nasušte koľko budete potrebovať. V jesenných, zimných a jarných mesiacoch doceníte z nich vynikajúci čaj.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára